עו"ד רחל דון-יחייא, מגשרת
 
 גישור
 

על רגל אחת

 
גישור הוא האמנות של
אפיית עוגה חדשה - גדולה יותר
 
 
 
גישור הוא הפתרון הנבון: אנשים פותרים בעיות ביניהם בדרך מכובדת, יעילה, מהירה וזולה. הגישור מאפשר להתפנות לחיים חדשים ולפתוח דף חדש בעזרת מגשר העוזר לבנות גשר, אפילו זמני, מעל למים הסוערים.
 
מה אינו גישור
 
קודם כל צריך להבין מה אינו גישור:
 
גישור אינו מאבק מר הדוחף את הצדדים לשדה קרב שבו כולם נפגעים. גישור אינו התעסקות של שנים בסכסוך, בכעסים, בעלבונות ובהרס. גישור אינו החדרת ידיים לכיסי המשפחה והעברת סכומים נכבדים לעורכי-דין. גישור אינו העברת ההחלטה בענינים חשובים לידיו של אדם אחר. גישור אינו שריפת גשרים והשארת אדמה חרוכה במקום "להסתכסך" במים העכורים של המריבה בונים רפסודה ומגיעים לחוף מבטחים.
 
למי מיועד הגישור 
 
אין כמעט סכסוך שאינו ניתן לגישור. הגישור תופס מקום הולך וגדל בפתרון בעיות בעולם כולו - בין עובדים ומעבידים, בין בני-זוג הרוצים שלום-בית או גירושין, בין שכנים, בני-משפחה, בעניני ירושות ובתחומים עסקיים. היכן שיש חילוקי-דעות, יש גם אפשרות לבנות גשר מעל לפער.
 
גישור נועד לא רק לאלה הפונים למגשר מיד כמוצא ראשון כדי לחסוך את ההליך השיפוטי. הגישור הוא הפתרון הנכון גם לאלה שפנו  תחילה לבתי-המשפט, אך בשלב כלשהו הבינו שהם שוחקים את עצמם ללא סיבה.
 
רבים מהפונים לבתי-המשפט מסיימים גם הם את ההליך המשפטי בהסכם פשרה. חבל, איפוא, להקיז תחילה דם, יזע ודמעות.
 
איך מתנהל הגישור  
 
פגישות. המגשר נפגש עם בעלי-הדין בפגישות מסוגים שונים: פגישות משותפות עם הצדדים, פגישות עם כל צד בנפרד, פגישות עם צד יחד עם אדם אחר שהצד מעוניין בהשתתפותו.
 
הפגישות הפרטיות הן כמו שיחה עם עורך-דין פרטי: הכל חסוי וסודי. כך אפשר לפתוח את הלב ולאתר את האינטרסים האמיתיים בלי להיחשף בפני הצד השני או בפני שופט.
 
הקפאת כל ההליכים המשפטיים. זמן הגישור הוא זמן של הקפאה: עוצרים את כל ההליכים המשפטיים הקיימים למשך זמן הגישור. אם עוד לא נפתחו הליכים בבית-משפט או בבית-דין, מתחייבים לא לפתוח כאלה כל עוד הגישור נמשך. כך יכולים הצדדים ליהנות מתקופה שקטה ורגועה ללא מעשי איבה כדי "לקחת אויר" בניסיון לפתור את הבעיות ללא חשש שבאותה עת הצד השני חורש רעה נגד משנהו.
 
שמירת זכויות. לא מפסידים שום יתרון משפטי שקיים לפני הגישור. אם הגישור אינו מצליח (ולרוב הוא מצליח), ההליך מופשר והכל חוזר לקדמותו.
 
 
לאן מוביל הגישור
 
הגישור מסתיים בהסכם כתוב בין הצדדים. במקרים המתאימים ההסכם מובא לאישור בית-המשפט ומקבל תוקף של פסק-דין.
 
כאשר מדובר בבני-זוג, המגשר מסיים את כל הענינים הפתוחים בין הצדדים: מתן וקבלת גט, העברת תשלומים, רישום נכסים, מתן בטחונות, הסדרים עתידיים נחוצים ועוד.
 
 
חופש מוחלט של הצדדים
 
הצדדים לגישור שומרים על עצמאותם ועל החופש שלהם לכל אורך הדרך:
 
הצדדים מחליטים מתי הגישור ומתחיל ומתי הוא מסתיים. הגישור מתקיים רק בהסכמת הצדדים, ובכל רגע ורגע יכול כל צד להודיע שהוא מסיים את הגישור בלי שצד אחר יוכל למנוע זאת ממנו.
 
הצדדים מחליטים עם מי להתייעץ. במהלך הגישור כל צד חופשי לפנות לעורכי-דין, רואי-חשבון, כלכלנים, חוקרים, חברים ובני-משפחה לכל התייעצות וקבלת עזרה. הוא אינו צריך להודיע לצד האחר או למגשר על פעולות כאלה או על זהותם של אלה שפנה אליהם.
 
הצדדים מחליטים על הפתרון. בגישור אף אחד אינו מחליט עבור מי מהצדדים. המגשר אינו יכול להחליט עבורם מה ייעשה בחיים שלהם, עם רכושם, עם ילדיהם. אלה הרצים לבתי-המשפט או לבוררות מפקידים את עניניהם החשובים בידי אדם אחר, שופט או בורר, והוא אשר מחליט עבורם.
 
בגישור מצביעים הצדדים אמון בעצמם ומשאירים לעצמם את החירות לקבל את ההחלטות החשובות בחייהם. הם אינם צריכים שמישהו אחר יכפה עליהם פתרון.
 
 
סודיות מוחלטת
 
 כל הליך הגישור, וכל מסמך המוצג בו, סודי בהחלט. גם אם בשלב כלשהו מגיעים לבית-המשפט, הגישור נשאר אי של פרטיות וחיסיון. כך אפשר לחפש, באווירה של רגיעה וביטחון, את הפתרונות השפויים והטובים ביותר לכל הבעיות.
 
ולבסוף: מכל האפשרויות לפתרון בעיות, הגישור הוא המהיר והזול ביותר.
 
רחל דון-יחייא עוסקת בעריכת-דין מעל 25 שנים. בעלת תארים אקדמיים בבלשנות, כלכלה ומשפטים. עוסקת בגישורים בתחומים שונים, כולל גישורים עסקיים, דיני משפחה וירושות. הרצתה באוניברסיטה ובמכללה למינהל  עלדיני עבודה. דירקטורית מטעם הציבור בחברת החשמל. בעבר היתה דירקטורית בחברות ציבוריות שונות. היתה ראש צוות מחקר מטעם מכון ירושלים לחקר ישראל במחקר על בתי-המשפט בישראל. המחקר יצא כספר שאותו כתבה יחד עם ד"ר רינה בוגוש.
 
לתגובות: r-don@artcom.co.il